Yazar:

Bu yazıda yara izi konusunda çok sorulan soruların yanıtlarını vermeye çalışacağım.

Yara izi tamamen kaybolur mu.
Hiçbir yara izi tamamen kaybolmaz. Ancak vücudun bazı yerlerinde çok daha az iz kalır. Bu izler neredeyse görünmez belli olmaz. Örneğin göz kapaklarında neredeyse iz kalmaz. Ancak her ameliyat belli bir iz bırakır. Birtakım tedbirlerle estetik cerrah bu izlerin daha az olmasını sağlayabilir. Bunun için ameliyatta daha ince aletler kullanılır, atravmatik metodlar uygulanır, daha ince dikişler kullanılır, farklı dikiş yöntemleri uygulanır.

Güneşte yanınca iz azalır mı.
Halk arasında yanlış bir inanç olarak güneşte yanınca izler azalır sanılır. Oysa izi oluşturan doku normal deri doku değildir daha çok kollajen ve bağ dokusunda oluşur ve deride bulunan pigment hücreleri burada çok daha azdır. Bu nedenle güneşte normal deri bölgeleri koyulaşırken yara izi açık renk kalır ve daha çok belirginleşir.

Yara izini azaltmak için neler yapılabilir.
Geniş yara izleri için skar eksizyonu denilen estetik ameliyat yapılabilir. Ameliyat sonrası devrede 2-3 ay kadar silikon jel tabaka uygulaması yara izini azaltabilmektedir. Bunun sebebi yada mekanizması henüz bilinmemektedir.
Keloid ya da hipertrofik skar olan hastalarda eksizyon ameliyatı sırasında ve sonrasında kortizon enjeksiyonları yapılabilir. Bunun dışında radyoterapi (röntgen ışını) izi azaltmak için uygulanabilir. Bazı dermabrazyon, peeling gibi uygulamaların yara izini gidermede çok fazla etkisi yoktur.

Kaza geçirdim. Yüzümde kesiler dikildi ama iz kalacakmış. Estetik dikiş ne zaman yapılabilir.
Eğer kesiler dikildi ve bir süre geçti ise, bu durumda tüm yara izlerinde olduğu gibi yaranın tamamen iyileşmesi için 6 ay beklemek gerekir. Bundan sonra iz tekrar kesilerek çıkarılır ve estetik olarak dikilir. Ancak yine iz kalacak fakat daha az daha ince bir iz olacaktır.

Yara izi ile ilgili konular:

Google+