Yazar:

Meme başı akıntısı kadınlarda oldukça sık görülmektedir. Bir çok bayanda meme başı  akıntısı, göğüslerin bastırılmasıyla  ya da meme başının sıkılmasıyla ortaya çıkabilir. Sadece göğüsleri sıkma ile akıntı oluyorsa  çoğu zaman bu akıntı iyi huyludur.

Birden fazla meme kanalından kaynaklanan  ve iki taraflı  olan  akıntı genellikle berrak ya da süt kıvamındadır. Bu tip akıntı genellikle fizyolojiktir ve normaldir. Akıntı kendiliğinden de  oluşabilir ancak nadiren prolaktin hormonu salgılayan  hipofiz adenomu (tümörü) ya da hipotiroidi nedeniyle oluşabilir. Kendiliğinden memeleri sıkmadan iki taraflı  süt kıvamında  akıntısı olan (galaktore) bayanlarda  serum prolaktin ve TSH  hormon düzeyine bakılmalıdır (kan tahlili).

Meme başının altında  kitle ile bağlantılı  herhangi bir akıntı durumu ise daha ciddi olabilir. Bu durumda meme kanseri düşünülebilir. Kendi kendi kendine akan, tek taraflı olan  ve tek süt kanalından kaynaklanan  meme başı akıntısı  meme kanserinden kaynaklanıyor olabilir. Ancak daha sıklıkla  duktal ektazi ya da papillomaya bağlıdır. Bu tip meme başı akıntısı olan  kadınlar, özellikle akıntı devamlı oluyorsa   ya da kanlı ise mamografi incelemesi ile  değerlendirilmeli, meme başı akıntısından yayma yapılmalı  ve  gerekirse cerrahi müdahale (ameliyat) yapılmalıdır.

Meme başı akıntısı ile ilgili konular:

Google+