Yazar:

Labioplasti sonrası bakım çok önemlidir, bu nedenle estetik doktorunuzun tavsiyelerine uyunuz. Labioplasti sıklıkla lokal anestezi altında yapılır. İnce bir iğne ile lokal anestezik yapılırken çok hafif aşı gibi bir acı duyabilirsiniz. Çok kısa süre süren bu devreden sonra bölge tamamen uyuşur, ameliyat süresince hiç bir ağrı duymazsınız.

Labioplastide eriyen dikişler kullanıldığı için dikiş alma problemi yoktur. Ameliyat 45 – 60 dakika sürebilir. Labioplasti sonrası kısa bir dinlenmeden sonra evinize gidebilirsiniz. Ameliyat sonunda pamuklu iç çamaşırı giyerseniz terleme önlenir. Ameliyat bölgesinin kuru tutulması için sık sık pet değiştirmelisiniz. Labioplasti sonrası adet kanamasından daha az birkaç gün sürebilen hafif sızıntı olabilir. Kanama 3-7 gün sürebilir normaldir. Labioplasti sonrası 1-2 gün istirahat etmeniz yararlı olur. İlk birkaç gün vajina bölgesine 2-3 kat steril gazlı bez koymanızda yarar var. Bunları her tuvalette değiştiriniz. Tuvaletten sonra antiseptikli gazlı bez ile önden arkaya bir defa siliniz. Bunu 1 hafta yapmanız yeterli olur. Dikilen yara 24-48 saatte epitelize olur. Ancak tedbirli olmak için 3-4 gün duş almamanızda yarar vardır.

labioplasti

Labioplasti sonrası dikişler kendisi eriyip düşecektir. Siz dikişleri kurcalayıp çıkarmaya çalışmayınız. Labioplasti sonrası koruyucu antibiyotik ve ağrı kesici kullanılır. Ağrı kesiciyi 2 gün kullanıp sonra kesiniz. Bundan sonra ağrı olursa kullanınız. Antibiyotiği ise 10 gün düzenli kullanınız. Labioplasti sonrası 4. gün ılık bir banyo yapabilirsiniz. Labioplasti sonrası 3-4 hasta cinsel ilişki yapılmamalıdır.

Labioplasti sonrası tavsiyelere uyarsanız, istenmeyen bir sonuç oluşması çok çok nadirdir. Ancak bölge itibariyle kirlenebilen bir bölge olması nedeniyle temizlik ve kuru tutulması çok önemlidir. İlk gün kanama fazla oluyorsa sıkı dar bir pantolon giyilmesi yararlı olacaktır. Ameliyat öncesi devrede lokal anestezi için kan tahlili  yaptırmanızda fayda vardır. Labioplasti ile birlikte aynı ameliyatta vajina daraltma vajina estetiği, klitoris küçültme estetiği (cinsel estetik) yapılabilir.

Labioplasti sonrası ile ilgili konular:

Google+