Yazar:

Göğüs büyütme ameliyat sonrası bakım zor değildir. Ancak bazı noktalara dikkat etmek gerekir. Göğüs büyütme ameliyat sonrası göğüslerin üzeri pansuman ile kapatılır. Pansuman üzerine tüm göğüsleri saran balensiz özel sütyen takılır. Göğüs büyütme ameliyatı en sağlıklı olarak silikon protez ile yapılır. Protez meme dokusu arkasına ya da kas arkasına yerleştirilir. Özellikle kas arkasına yerleştirilmesi durumunda ameliyat sırasında kasın belli yerlerden kemiğe yapışan kısımları kesilerek protez için cep hazırlanır. Bu nedenle estetik ameliyat sonrası devrede kol hareketleri hem ağrılıdır hem de zorlayıcı kol hareketleri kısıtlanır. Ağırlık taşımak, itme çekme hareketlerini 1 ay kadar kısıtlamak gerekir. Aksi halde ameliyat bölgesinde kanama olabilir.

Göğüs büyütme estetik ameliyatında protez meme dokusu arkasına kondu ise ağrı daha az olacak ve daha kısa sürede geçecektir. Ameliyat sonrasında koruyucu antibiyotik ve ağrı kesici kullanılır. Eriyen dikişler kullanıldıysa dikiş alınmasına gerek kalmaz. Ameliyat sonrası 10. günden sonra hafif masajlara başlanır. Masajın amacı, protez etrafında oluşacak kapsülün ince ve biraz bol olmasını sağlamaktır.

Ameliyat sonrası takılan sütyen özellikle ilk günlerde ayna karşısında tam yatay, her iki göğüs altı aynı hizada olacak şekilde ayarlanmalıdır. Ameliyat sonrası devrede özellikle ilk günlerde kanama riski yüksektir. Bu nedenle göğüslerin kontrol edilmesi uygun olur. Önceleri ödem nedeniyle göğüs üst kısmı hafif şiş olacaktır. Ödem geçtikçe göğüs daha doğal bir şekil alacaktır. Ameliyat sonrası 5-6 gün kadar sırtüstü yatılmasında yarar vardır.

Google+