Yazar:

Estetik göz kapağı ameliyatı yaşlanmaya bağlı göz kapaklarının torbalanması, gevşemesi ve sarkması durumunda uygulanan estetik ameliyattır. Estetik göz kapağı ameliyatı lokal anestezi altında uygulanır. Çünkü ameliyat sırasında çıkarılacak deri miktarını ayarlarken hastaya özel bir posizyon verilir. Bunun için hastanın uyanık olması daha uygun olur. Göz kapağı estetik ameliyatından sonra sık görülen istenmeyen durum göz kapaklarının kapanmamasıdır. Bu durum özellikle alt göz kapağından haddinden fazla deri çıkarılmasına bağlı olabilir.

Yaşlanmayla birlikte dokulardaki erime, gevşeme bollaşma ve sarkmalar göz kapaklarında da görülür. Ayrıca genetik (kalıtsal) faktörlere bağlı olarak, pek çok genç insanda da, göz altlarında torbalanmalar, üst göz kapaklarında kötü biçimlenme kişinin yaşlı ve yorgun görünmesine neden olur. Göz altı morlukları burada torbalanmaya neden olan yağları besleyen damarların sıkışması sonucu kan göllenmesi yapar. Yani genellikle göz altı morluklarını burada damarlarda biriken kan yapmaktadır. Estetik göz kapağı ameliyatı ile bu yağların fazlalıkları alınırsa büyük olasılıkla bu morluklar da ortadan kalkar. Göz kapağı torbaları probleminin düzeltilmesi ile gözlerin ve yüzün görünümünü ciddi bir şekilde ve hatta tüm yüz ifadesinin daha canlı, etkili, genç, güzel ve dinamik görünmesini sağlar. Ancak derinin rengi ile ilgili leke tarzındaki morluklar düzelmeyebilir.

Blefaroplasti de denilen göz kapağı estetik cerrahisi ile alt ve üst kapağındaki fazla deri ve yağlar, göz altındaki torbalanmalar , göz kapaklarındaki sarkmalar gibi biçim bozuklulukları giderilir. Böylece kişiye genç ve dinlenmiş bir görünüş kazandırılır. Bu ameliyatla göz kapağı ve gözün dış kenarındaki ince kırışıklıklar da bir miktar azalır. Bu ameliyat kadınlar kadar erkekler tarafından oldukça sık talep edilmektedir.

Aşağıdaki özelliklere sahip iseniz ameliyat için uygun bir aday olabilirsiniz:

- Üst göz kapaklarının doğal çizgisini örten deri fazlalığı,
- Üst göz kapağı derisinin, görmeye bile engel olacak derecede sarkması,
- Alt gözkapağında torbalanma ve kırışık,
- Göz altında , halka ve morluklar,
- Alt göz kapağının irisin altındaki göz beyaz kısmını gösterecek kadar sarkması.

Gençlerde bu ameliyat genellikle sadece gözkapağının altındaki yağ dokusunu almak amacıyla uygulanır . Daha ileri yaşlarda ise deri sıklılığını kaybetmiş  olduğundan daha fazla deri alınabilir. Üst göz kapağında sarkma genellikle daha fazladır. Bu fazla deri ağırlığı nedeniyle kirpik çizgisinin aşağıda durmasına neden olarak hastanın görüş kalitesi ve görme alanını bozabilir. Kişi bu duruma alıştığı için farkına varmaz ancak kaşlarını çatarak bakmasına ve sebepsiz baş ağrılarına neden olur.  Alt göz kapağında ise yağ fazlalıkları ve torbalanma, göz altında mor, siyah halkalar oluşabilir. Bu durum, yüze yorgun ve yaşlı bir ifade verir. Gençlerde olursa genetik, yaşlılarda olursa yaşlanmanın bir parçasıdır.

Üst ve alt kapaklara beraber bazen de hastanın ihtiyacına göre ayrı ayrı da uygulanabilir. İki problem vardır, torbalanmaya neden olan sarkık yağlar ile sarkık deri kas ve dokular.  Ameliyat 1 saat kadar sürebilir. Alt ve üst kapaklarından yağ kitlelerinin fazlalıkları çıkartılır . Üst kapaktaki kesiler, doğal hat ve kıvrımları takip ederek açılır ve genelde gözün dış kenarına göz kuyruğuna kadar uzatılır. Alt göz kapağında ise genellikle kirpik diplerinde kesiler açılarak göz kuyruğuna kadar uzatabilir. Estetik cerrah, kesi boyunca çalışarak deriyi alttaki doku ve kastan ayırır, açığa çıkan fazla kas ve deriyi alınır. Torbalanmaya neden olan yağlar fazla ise bir kısmı alınıyor kalanlar ise göz altındaki kemik üzerine yayılarak halkalı görünüm düzeltilir. Kesiler dikişlerle kapatılır. Alt ve üst göz kapağı pansumanla kapatılır, ikisi arasında önünüzü görebileceğiniz kadar bir aralık bırakılır.

Ameliyattan sonra bir miktar göz çevresinde hassasiyet ve rahatsızlık olabilir. Hafif bir ağrı hissedilirse ameliyat sonrası birkaç gün ağrı kesici alınabilir. Göz kapağı derisi ince olduğundan ameliyat sonrası hızla şişip morarabilir. Şişme ve morarmayı önlemek amacıyla yüksek yastıkta yatmanız önerilir. Şişme ve morarma ilk hafta geriler. Gözkapağında meydana gelen renk değişimi hafif bir makyajla kapatılabilir. Ameliyattan sonra kısa bir süre için gözyaşı salgısı artabilir ve parlak ışığa karşı hassasiyet olabilir. Ameliyat sonrası 2-3 hafta aşırı hareket etmekten , öne eğilmekten kaçınmanız gerekir . Bu süre içinde renkli camlı gözlüklerle gözlerinizi rüzgar ve güneşten korumanızda yarar var. Yara izi ise 6 ay içerisinde zor fark edilir hale gelir. Estetik göz kapağı ameliyatı, hastaya fazla bir zahmet vermeyen fakat, yüz estetiğinde ciddi düzelme ve gençleşme sağlayan kolay bir işlemdir.

Google+