Yazar:

Cinsel estetik konusunda sık talep edilen ameliyatlardan biri de vajina küçük dudak estetiğidir. Kadın cinsel organı dışta büyük dudaklar, içte küçük dudaklar ile örtülüdür. Küçük dudaklar üstte klitoris altında birleşirler. Büyük dudaklar üzeri tüylü, küçük dudaklar üzeri ise tüysüzdür. Küçük dudaklar aralandığında altta vajina girişi görünür.

Bazı durumlarda örneğin kalıtsal olarak, aşırı kilo alıp verme sonucunda bazen de hiç bir neden olmadan küçük dudaklarda aşırı büyüme, sarkma, renginde koyulaşma olabilir. Bazen iki dudak ta büyür ya da bir dudak daha büyük asimetrik olabilir. Dudakların normal boyutta olması kabaca, ayakta dururken küçük dudakların dıştan görünmemesi olarak açıklanabilir. Eğer bu durumda küçük dudaklar dışa doğru taşıyor ya da büyük dudakların arasını ayıracak şekilde görünüyorsa normalden büyüktür denebilir. Küçük dudak estetiği ya da labioplasti dudakların küçültülmesi amacıyla yapılır. Küçük dudakların aşırı büyük olması öncelikle cinsel organın estetik görünümünü bozabilir. Bunun dışında, aşırı büyük dudaklar tuvaletten sonra temizlik ve hijyen konusunda problem oluşturur. Cinsel ilişki sırasında dudaklar sıkışarak acıya neden olur, orgazmı engelleyebilir. Küçük dudakları büyük olan kadınlarda genellikle klitoris üzerinde de fazla doku mevcut. Bu durum da ayrıca uyarılmayı olumsuz yönde etkileyebilir. Labioplasti ameliyatı sırasında klitoris küçültülmesi ya da klitoris estetiği de yapılabilir. Labioplasti sonrası bakım zor değildir. Estetik doktorunuzun öneriklerine uyarsanız öenmli bir problem çıkmaz.

Küçük dudak estetiği lokal anestezi altında yapılır. Ameliyat yeri iyileştikten sonra iz kalmaz, ameliyat olduğunuz belli olmaz. Küçük dudak estetiği ameliyatının kızlık zarı ya da bekarete zararı olmaz. Bu ameliyatla birlikte diğer cinsel estetik ya da vajina estetiği ameliyatları kızlık zarı, vajina daraltma estetik ameliyatları da yapılabilir.

 

Google+