Yazar:

Boyunda şişlik lenfoma (Hodgkin veya Non-Hodgkin) grubu hastalıklar nedeniyle oluşabilir. Boyunda oluşabilen bu tip şişlikler ağrısızdır ve genellikle antibiyotik tedavisi ile küçülmezler. Hastalarda şişlikle birlikte bir süredir devam eden gece terlemeleri, ateş yüksekliği aşırı halsizlik gibi şikayetler olabilir.
Çoğu hasta bu yakınmalarla grip geçirdiğini ve şikayetlerinin ona bağlı olduğunu düşünebilir. Bazı hastalar öksürükten yakınabilir. Bununla birlikte iştah, kilo kaybı ve kaşıntı da görülebilir. Kesin tanı lenf bezinin mikroskop altında incelenerek lenfomaya ait olan özel hücrelerin (Reed-Sternberg hücreleri) görülmesi ile konur.

Lenfoma oldukça hızlı ilerleyen kanser türlerinden biri olmasına karşın, tedavi başarı şansı oldukça yüksektir. En önemli belirtileri arasında boyunda, koltuk altında ya da kasıklardaki ağrısız şişlik, bezeler, gece terlemesi, düşmeyen ve sebebi bilinmeyen ateştir. Ayrıca sürekli yorgunluk ve kilo kaybı da lenfomanın habercisi olabilir. Ancak bu belirtilerin başka hastalıklarda da görülebileceği unutulmamalıdır. Lenfoma, hem çocuklarda hem de erişkinlerde görülebilen bir hastalıktır.
Lenfomaya yol açabilen bazı risk faktörleri arasında, uzun süren enfeksiyonlar, bağışıklık sisteminin zayıfladığı durumlar, bazı virüslerden kaynaklanan hastalıklar, bazı kimyasal madelere uzun süre masruz kalma sayılabilir.
Boyunda şişlik ve lenfoma berlitileri arasında olan boyunda şişlik genellikle ağrısızdır, şişlik genelde 1 cm üzerinde ve düğüm şeklinde şişliklerdir. Fark edilme ihtimali en yüksek olan bezeler, boyunda, koltuk altında veya kasık bölgesinde çıkabilir. Bu şişlikler ağrıya veya başka belirtilere yol açmaz, ancak sıklıkla boyutları giderek artar. Lenf düğümlerinin şişmesinin çok sık görülen bir durum olduğu unutulmamalıdır. Lenf düğümlerinde şişme olan kişilerin çok büyük bir kısmında lenfoma dışında tanılar söz konusudur. Lenf düğümlerinde şişliğin en yaygın sebebi enfeksiyondur. Şişen lenf düğümleri genellikle enfeksiyon iyileştikten sonra küçülür.

Google+